Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Mimomaternicové tehotenstvo môže ohroziť váš život! Aké sú jeho príznaky?

Mimoriadne nebezpečný stav. Mimomaternicové tehotenstvo je témou, ktorá rezonuje medzi ženami. Dochádza k nemu po tom, ako sa oplodnené vajíčko síce vydá na svoju púť, no uhniezdi sa na nesprávnom mieste. Príznaky môžu byť neisté a neraz vyvolajú klamlivý pocit, že ide o normálnu graviditu. Mimomaternicové tehotenstvo je však vopred odsúdené na zánik a je nutné ho čím skôr ukončiť. V ohrození života môže byť totiž aj život mamičky.

Mimomaternicové tehotenstvo je závažný stav, kedy síce dôjde k oplodneniu vajíčka, avšak to sa usadí na nevhodnom mieste. Zvyčajne ide o vajcovod (95%), menej často dôjde k uhniezdeniu na vaječníku (3%) či v dutine brušnej (1,5%) a výnimočne aj inde.

Foto: https://www.youtube.com/watch?v=aMrRR3Igslk&t=49s 

Na rozdiel od normálneho tehotenstva, kedy je vajíčko usadené v dutine maternicovej, a teda je dostatočne zásobované krvou, v prípade mimomaternicovej gravidity nie je umožnený riadny vývoj plodu. Zárodok jednoducho nemá mimo maternice šancu prežiť. Žene tak, žiaľ, neostáva iná možnosť, ako sa so svojim bábätkom navždy rozlúčiť. V opačnom prípade jej samej hrozí smrť.  

Foto: https://www.youtube.com/watch?v=603Kqc4pofQ

V ohrození života

Najčastejšie býva mimomaternicové tehotenstvo lokalizované vo vajcovode. Ten sa vplyvom gravidity postupne rozširuje, no jeho stena je čoraz tenšia. Správanie plodového vajíčka je agresívne. V snahe zaistiť si krvné zásobenie narušuje cievy v mieste, kde sa usadilo. Spôsobuje tak vnútrobrušné krvácanie, ktoré môže byť extrémne silné a až život ohrozujúce, najmä pokiaľ je narušená väčšia cieva.  

Rastúce mimomaternicové tehotenstvo môže spôsobiť aj prasknutie vajcovodu, ktoré je sprevádzané silnými bolesťami a v niektorých prípadoch vedie až ku kolapsu ženy. V situácii, že dochádza k nedostatočnému prekrveniu tkanív, hovoríme o šokovom stave, a ten môže viesť až k smrti pacientky.

Ďalšou vážnou komplikáciou, ku ktorej môže dôjsť, je tzv. tubárny abort, teda stav, kedy zárodok odumrie. Zvyšky oplodneného vajíčka sa potom vajcovod snaží vypudiť. Ide v podstate o potrat. Sťahy, ktoré sa pri tomto procese v reprodukčnom systéme odohrávajú, môžu vyvolávať intenzívne kŕčovité bolesti. Tie žena zvyčajne pociťuje len na jednej strane podbruška.

reklamatext1 

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

Zákernosť mimomaternicového tehotenstva spočíva v tom, že sa spočiatku nemusí vôbec líšiť od normálnej gravidity. Vynechanie menštruácie, či dokonca pozitívny tehotenský test môžu vzbudiť v žene nádej, že vytúžené bábätko je na ceste. No opak môže byť pravdou! Existuje niekoľko symptómov, pri ktorých by ste určite mali zbystriť.

  • meškajúca menštruácia -  oneskorenie či vynechanie menštruácie môže byť nielen signálom, že čakáte dieťa, no rovnako tak môže ísť o jediný príznak mimomaternicového tehotenstva

  • bolesti - spozornieť by ste mali, aj keď vás trápia bolesti. Tie môžu byť rôzneho charakteru - od veľmi slabých alebo len občasných, cez tupé, kŕčovité, až po ostré. Dostaviť sa dokonca môže aj veľmi prudká bolesť.

  • krvácanie - znamením, že niečo nemusí byť v poriadku, býva aj slabý hnedkastý výtok a krvácanie

  • nevoľnosť, slabosť

  • neisté príznaky gravidity

Foto: https://www.youtube.com/watch?v=603Kqc4pofQ

Neotáľajte s návštevou lekára

Návštevu odborníka by ste nemali brať na ľahkú váhu. Ak máte akékoľvek podozrenie, že niečo nie je v poriadku, neváhajte a konajte. Čím skôr sa totiž diagnóza preukáže, tým menej komplikácií vám hrozí. Potvrdiť alebo vyvrátiť obavy si môžete viacerými spôsobmi.

  • gynekologické vyšetrenie - ak sa u vás objaví niektorý z vyššie uvedených príznakov, neváhajte a vyhľadajte odborníka. Váš lekár môže odhaliť skrytý problém a bude tak schopný bezodkladne riešiť situáciu.

  • kontrola HCG hormónu - ak vám už boli robené testy na prítomnosť tehotenského hormónu z moču, je dobré zopakovať merania aj odberom z krvi. Pri mimomaternicovom tehotenstve obyčajne nedochádza k takému nárastu hodnôt HCG ako pri normálnej gravidite.

  • ultrazvuk - technológia dokáže odhaliť, či sa plodové vajce nachádza v maternicovej dutine, alebo nie. Aj keď máte príznaky tehotenstva, až ultrazvuk ukáže, či sa bábätko začalo vyvíjať na správnom mieste.

  • laparoskopia - priama vizualizácia orgánov dutiny brušnej zaznamená stav vajcovodov. Táto metóda zároveň umožňuje mimomaternicové tehotenstvo odstrániť.

Rizikové faktory

Azda každá žena si kladie otázku, prečo vlastne k mimomaternicovým tehotenstvám dochádza. Čo je ich príčinou? Dôvodov môže byť hneď niekoľko.

  • zápaly - práve opakované zápaly v najväčšej miere zhoršujú stav vajcovodov

  • vnútromaternicové teliesko - ide o populárnu formu antikoncepcie, avšak treba sa mať na pozore. V prípade zlyhania tejto metódy ochrany, je vyššie riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva.

  • endometrióza - aj toto ochorenie môže byť spúšťačom, predovšetkým, ak je lokalizované vo vajcovode

  • operácie a stavy po operáciách na vajcovode

  • umelé oplodnenie - riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva je pri umelých oplodneniach vyššie

Nevyhnutný zásah

Nanešťastie, mimomaternicové tehotenstvo je vopred odsúdené na zánik a je nutné ho čím skôr ukončiť. Najčastejšie sa na tieto ciele využíva laparoskopia. Podľa aktuálnej situácie môže dôjsť k niekoľkým typom zákroku.

  • odstránenie plodového vajíčka z brušného ústia vajcovodu

  • narezanie vajcovodu a následné odstránenie plodového vajca

  • odstránenie poškodeného vajcovodu aj s mimomaternicovým tehotenstvom

  • rovnako je mimomaternicové tehotenstvo možné odstrániť aj z iných vzácnych lokalizácií v dutine brušnej

V prípade, že nie je možné vykonať laparoskopiu, je nutné operovať klasicky cez brucho.

Málo používaná alternatíva je aplikácia lieku (metotrexátu, prostaglandinu) do plodového vajca, ktoré potom odumrie a vstrebe sa. Liek sa aplikuje laparoskopicky alebo pod ultrazvukovou kontrolou.

Vyhliadky do budúcnosti

U žien, ktoré už prekonali mimomaternicové tehotenstvo, sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa môže objaviť znovu. Netreba však zúfať, všetko je veľmi individuálne.

Dobrou správou je, že aj vo väčšine prípadov môžete mať ešte v budúcnosti bábätko. Je pravdou, že šanca na donosenie dieťaťa sa mierne znižuje, no všetko závisí od toho, aký veľký zásah do vášho tela museli lekári urobiť.  

V mnohých prípadoch sa podarí zachrániť obidva vajcovody, no stáva sa, že niekedy je nevyhnutné odstránenie minimálne jedného z nich. Existuje tiež riziko, že vajcovod sa stane nepriechodným. Vtedy, žiaľ, dochádza k sterilite.

Foto:pexels.com, pixabay.com, youtube.com

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Fuj, to nechcem, alebo 5 spôsobov, ako naučiť deti jesť zdravé potraviny

Viete, koľko má vypiť dojča, batoľa a školák?

Pôrod doma alebo v nemocnici? Mamičky majú viacero možností, ako priviesť dieťa na svet

Máte strach z pôrodu?