Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Dvojčatá, viacerčatá a starostlivosť o nich

Menštruácia sa nedostavila a vy tušíte, že ste tehotná. Tešíte sa a predstavujete si, aké vaše bábätko bude. Idete na SONO, aby vám lekár potvrdil tu príjemnú správu a povedal vám, že je všetko v poriadku. Zrazu sa dozvedáte, že pod srdcom nenosíte jedno zdravé dieťatko, ale dve alebo viac.

Váš lekár vám oznámi, že vaše tehotenstvo je rizikové, lebo každé viacplodové tehotensto je tak brané a vás sa možno zmocní aj strach alebo obavy. Neberte túto správu ako negatívnu, rizikovú graviditu berte skôr ako preventívnu a to z toho dôvodu, že ľudský organizmus nie je stavaný na viacplodovú graviditu.Na vaše telo bude kladená väčšia záťaž, ako keby ste čakali len jedno bábätko. Považuje sa za normálne, keď viactorčatá prídu na svet o dva týždne skôr, ako je plánovaný termín pôrodu. Takže žiadne obavy, ak začnete rodiť viactorčatá v 36.-38.týždni gravidity. O spôsobe pôrodu rozhodne váš lekár. Vo väčšine prípadov sa viacplodová gravidita ukončuje cisársky rezom. Vaginálny pôrod je tiež reálny,trvá dlhšie, ako pôrod jedného dieťatka. Predĺžená je najmä prvá doba pôrodná. Medzi narodím jedného a druhého dieťatka môže byť časový rozdiel aj 30 minút. Nezľaknite sa, keď sú bábätká narodené aj v termíne menšie. U viactorčát to môže byť.

Tehotenstvo ste zvládli a vaše bábätka sú už po nekonečných mesiacoch čakania a premýšľania konečne vo vašom náručí. Určite nie raz ste si za ten čas čakania položili otázku, či to zvládnete a ako to zvládnete? Ľudia z vášho okolia vás ubezpečujú v tom, že to bude fajn, mamina vám prisľúbi, že sa vám bude snažiť maximálne pomáhať. Hrdý otecko prisľúbi aspoň kočíkovanie a nákupy pre domácnosť.

Takže všetky tie obavy hoďte za hlavu. Určite to zvládnete a deň po dni budete šikovnejšia v starostlivosti o vaše bábätká. Nakoniec zistíte, že vy tie svoje dvojičky zvládate lepšie, ako kamarátka, ktorá má len jedno.

Začiatky sú ťažké všade. Či máte jedno, dve, alebo tri voňavučké uzlíky.

Ponúkame vám niekoľko praktických rád, aby ste to zvládli bez väčších stresov:

  • Dojčenie dvojičiek - aj dvojičky môže dojčiť naraz, súčasne. Už v nemocnici vám sestričky vysvetlia techniku dojčenia. Ak však máte nejaké problémy a máte pocit, že to nie je ono, nebráňte sa skontaktovať s laktačnou poradkyňou, ktorá vám veľmi rada pomôže a poradiť. Ich zoznam nájdete na webe, nachádzajú sa v každom väčšom meste. Ak by ste chceli dojčiť každé dieťatko osobitne, majte na pamäti, že vám to zaberie dvakrát toľko času. Keby ste dieťatko kŕmili len 8x za deň, pri nie súčasnom dojčení by ste dojčili až 16x.
  • Využite pomoc každej ochotnej osoby - nehanbite sa využiť pomoc vašich blízkych. Je len na vás, akú formu si dohodnete a zvolíte. Niekomu pomôže, keď sa vám niekto postará o nákup, upratanie, navarenie, varovanie detičiek, kočíkovanie. Určite sa dá do vášho „kolotoča“ zatiahnúť hrdý dedko, ale aj ochotná svokra. Vy sa snažte každú chvíľu, ktorú trávite bez detičiek venovať sebe- oddýchnite si, prečítajte si literatúru, choďte na kozmetiku, ku kaderníčke, sadnite si na kávičku s kamarátkou. Aj hodinka denne vám padne veľmi dobre a nebude tak pociťovať únavu a mať pocit stereotypu.
  • Snažte sa o to, aby mali deti rovnaký režim - snažte sa od začiatku o to, aby mali dvojičky rovnaký režim (prebaľovanie, kŕmenie, kúpanie).  Keď si jedno dieťatko vyžaduje vašu pozornosť a vy ho musíte aj popestovať v náručí, snažte sa o to, aby ste aj to druhé poláskali, potulkali.
  • Plienky - z praktického hľadiska sú výhodné jednorázové plienky, lebo ušetríte čas, ktorý by ste venovali praniu, vešaniu, žehleniu, skladaniu plienok. Ak si nemôžete dovoliť kupovať len jednorázové plienky, používajte bavlnené plienky a do nich vkladajte separačnú plienku. Separačná plienka má obdĺžnikový tvar, je z netkanej textílie, ktorá sa ukladá na bavlnenú plienku a dáva sa smerom k bábätku. Stolica ostáva na separačnej plienke. Separačné plienky kúpite v lekárňach alebo v predajňach s dojčeneckým tovarom.
  • Výber kočíka - je veľmi dôležité premyslieť si, aký štýl vám bude vyhovovať. Treba myslieť na základné veci, aby ste sa zmestili do výťahu, autobusu, na eskalátory, aby sa vám zmestil do auta. Preto je potrebné vyberať s metrom v ruke a zistíte, že z toho kvanta kočíkov vám zostalo len pár, ktoré spĺňajú podmienky vašich rozmerov. Potom už len zistiť, ktorý sa ako skladá a aká je s ním manipulácia, aké pohodlie poskytuje dieťatku a aká je bezpečnosť. Ak máte problém s výťahom, je dobré mať aj „obyčajný“ kočík (starší,zdedený), v ktorom budete deti prepravovať  z bytu do kočikárne a opačne. Takto nemusíte premýšľať, ako zísť s oboma detičkami naraz z bytu do kočikárne. Monokočík vám poslúži aj vtedy, keď bude potrebovať ísť von len s jedným dieťatkom.
  • Držte spolu ako rodina -  deľte sa s manželom v starostlivosti o dvojičky, zapájajte ho do kŕmenia, prebaľovania, kúpania. Berte to ako hru, ale súčasne ako výzvu pre partnera. Snažte sa poukazovať hravým a milým spôsobom na to, že sila rodiny je nenahraditeľná a vyzdvihujte tie krásne spoločné chvíle a okamihy. Viete aké to bude krásne, keď vaše detičky vyrastú a vám ostanú spomienky na to, ako ocino prebaľoval a zašpinil aj podložku, ako kúpal a bol celý mokrý :-) ? Príde čas, keď zistíte, že váš manžel je v niektorých činnostiach dokonca šikovnejší ako vy. Aj v noci sa v starostlivosti o dvojičky striedajte. Ak ide partner ráno do práce, tak sa dohodnite, aby do  24 hod, alebo do 2 hod vstával ku detičkám on  a druhú polovicu noci budete mať na starosti vy, aby sa už ocino mohol vyspať do práce.
  • Psychomotorický vývoj - batolenie, lozenie a prirodzená zvedavosť spoznávať svet je tu. Detičky uložte na bezpečné miesto, kde budú mať možnosť krútiť sa a budú sa snažiť urobiť prvé spontánne pohyby. Dajte ich na deku na zem, do ohrádky. Vždy však skontrolujte, či nie je v ich okolí niečo, čo by bolo pre ne nebezpečné (najviac úrazov dochádza v domácom prostredí). Keď sú dvojičky zabezpečené a venujú sa sebe, vy máte priestor pripraviť obed, alebo urobiť domáce práce. Nemajte obavy, keď jedno z detičiek už dokáže napr. sedieť  a druhé ešte nie. V takýchto aktivitách môže byť aj mesačný rozdiel. Ak by sa vám však niečo nezdalo, určite o tom informujte vášho pediatra a ten vás môže odoslať na neurologické vyšetrenie.
  • Vychutnávajte si tieto dni - vychutnávajte si každý okamih týchto dní. Spievajte si, hrajte sa spolu, rozprávajte, maznajte. Život nám letí veľmi rýchlo a vy zrazu budete kupovať školské tašky a peračník.
  • Stravovanie - keď už vašim dvojičkám nepostačuje len mliečko a je čas na zavádzanie príkrmov, môže sa vám zdať, že zrazu trávite veľa času v kuchyni a to prípravou stravy a kŕmením. Preto je dobre, ak si pripravíte viac príkrmov a dáte zmraziť do mraziaku, alebo sa rozhodnete pre kúpu hotových príkrmov, ktorých je už na trhu široký výber. Ušetrí vám to čas ich prípravou a pri dvojičkách sa nemusíte obávať, že sa otvorená fľaštička nespapá.
  • Stolovanie - ak vám bytové podmienky neumožňujú, aby ste používali dve detské stoličky na kŕmenie, tak je vhodným pomocníkom stolička závesná na stôl. Ušetrí vám miesto, dajú sa ľahko odložiť a popri tom máte možnosť stolovať všetci naraz.

Základne delenie dvojičiek:

  • Jednovaječné dvojičky - jedna spermia oplodní jedno zrelé vajíčko. Pri delení oplodneného vajíčka dôjde k „chybe“ a z vajíčka sa začnú vyvíjať dva, tri alebo štyri plody s rovnakou genetickou výbavou. Jednovaječné dvojičky sú vždy rovnakého pohlavia a čo sa týka ich vzhľadu, sú veľmi podobné.
  • Dvojvaječné dvojičky - počas počatia došlo o oplodneniu dvoch vajíčok dvoma spermiami. Počas vývoja má každý plod vlastnú placentu, plodové blany a svoju (odlišnú od súrodenca) genetickú výbavu. Preto môžu byť dvojvaječné dvojičky odlišného pohlavia.
  • „Stratené dvojča“- 17 až 20% viacpočetných gravidít sa začne vyvíjať ako jednoplodové tehotenstvo. Keďže ľudský organizmus nie je prirodzene stavaný na viacplodovú graviditu, príroda sa niekedy snaží rýchlo túto chybu napraviť. Preto sa jeden plod prestane v ranom štádiu vyvíjať a tehotenstvo pokračuje ako jednoplodové.  Prejavom toho je slabé krvácanie, ale ďalší vývoj tehotenstva to nenarúša.

Zo života dvojičiek:

Už počas tehotenstva a sonografických vyšetrení boli vaše detičky označované ako „A“ a „B“. Častokrát sa potvrdzuje, že poradie, v ktorom sa deti narodia, má vplyv na ich nastávajúci život. Prvorodené dieťatko býva dominantné, priebojnešie, vedie to druhé a usmerňuje ho. Netreba zabúdať na to, že každé je individuálnou osobnosťou, ale treba rešpektovať to, že ak chce spať v jednej izbe so súrodencom, obliecť si tie isté veci, tak by sme to mali umožniť a nie ich násilne oddeľovať.

Zo začiatku stačí dvojičkám jedna postieľka. Keď sa detičky začnú otáčať, je čas na oddelené postieľky.

Určite sa nie raz stretne s tým, že jednu hračku chcú zrazu obe deti naraz. Darmo máte dve rovnaké, záujem je práve o tú, ktorú má súrodenec. Takéto situácie vedia deti poriadne nahnevať a vyronia nie jednu slzu.

Chorobnosť - niektorí imunoalergológovia tvrdia, že dvojčatá sa podelili aj o jednu „dávku“ imunity. Preto nebuďte vystresovaná, keď je vaše dieťatko aj 8-krát za rok choré. U malých detí je to  „fyziologický“ stav. Jeho imunitný systém sa vyvíja. Je však veľmi náročné po psychickej stránke zvládať to, že jedno dieťatko je zdravé a druhé choré, pričom vy sa staráte o obe a vašim cieľom je pomôcť  v uzdravovaní chorého a na druhej strane zabrániť, aby zdravé dvojča neochorelo. Často sa stane, že keď sa jedno vylieči, druhé ochorie, lebo je priam nemožné zabezpečiť prevenciu v tomto smere.

Na záver len jedna veta: Život s viactorčatami je náročný,ale radosť, ktorú potom spolu prežívate, je o to intenzívnejšia.

Ilustračné foto: sxc.hu

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Počuli ste o bielom šume? Touto metódou dokážete nepokojné bábätko utíšiť aj uspať

Vývoj bedrových kĺbikov a široké balenie

Chcete vychovať poriadkumilovné dieťa? Zabezpečte mu úložné priestory

Samostatné dieťa vs. samostatný rodič

Kam s detičkami počas veľkonočnej sezóny